ULOGA SPECIJALISTA ZA NEPOSREDNU FIZIČKU ZAŠTITU U OBAVEŠTAJNO-BEZBEDNOSNIM AKTIVNOSTIMA

Prema Uredbi o određivanju poslova bezbednosne zaštite određenih lica i objekata („Službeni glasnik RS”, br. 72 od 8. oktobra 2010, 64 od 24. jula 2013), poslovi bezbednosne zaštite u zemlji i inostranstvu su povereni ministarstvu nadležnom za unutrašnje poslove, Bezbednosno-informativnoj agenciji (BIA), Vojnobezbednosnoj agenciji (VBA), zatim jedinicama vojne policije i Vojske Srbije (VS).

CoverPhoto

Grupa za neposrednu fizičku zaštitu u formaciji. : specijalne-jedinice.com

Prema Uredbi o određivanju poslova bezbednosne zaštite određenih lica i objekata („Službeni glasnik RS”, br. 72 od 8. oktobra 2010, 64 od 24. jula 2013), poslovi bezbednosne zaštite u zemlji i inostranstvu su povereni ministarstvu nadležnom za unutrašnje poslove, Bezbednosno-informativnoj agenciji (BIA), Vojnobezbednosnoj agenciji (VBA), zatim jedinicama vojne policije i Vojske Srbije (VS). Važno je istaći da je neposredna fizička zaštita (eng. close protection) određenih lica jedna od mera fizičke zaštite koje predstavljaju skup poslova, zadataka i aktivnosti koji se preduzimaju radi zaštite života i telesnog integriteta određenog lica (lica kojima se određuju poslovi bezbednosne zaštite su taksativno navedena u pomenutoj uredbi, npr. predsednik Republike, predsednik Vlade, direktori službi bezbednosti Republike Srbije, načelnih Generalštaba VS i dr). Interpretacije po kojima neposredna fizička zaštita sadržinski podrazumeva i zaštitu određenih objekata, osetljivih tačaka na pravcima kretanja, ili npr. obezbeđenje kretanja vozila pod pratnjom (eng. escort), nisu tačne, što je jasno i iz slova pomenute uredbe, koja jasno navodi ukupno četiri vrste mera fizičke zaštite (član 10), koje se, istina, u praksi vrlo često kombinuju. U skladu sa prethodnim, pod specijalistima neposredne fizičke zaštite (NFZ) treba, uopšteno, podrazumevati posebno obučene, profesionalne pripadnike bezbednosno-obaveštajnog sistema Republike Srbije, angažovane pri organima koje uredba navodi, koji su uspešno realizovali stručna usavršavanja iz oblasti NFZ određenih lica. Pregledom organa sistema bezbednosti kojima se poverava ova vrsta poslova, zadataka i aktivnosti i njihovog mesta u sistemu bezbednosti Republike Srbije, može se zaključiti da se jedinicama Ministarstva unutrašnjih poslova (npr. Jedinica za obezbeđenje određenih ličnosti i objekata), odnosno Vojne policije (npr. Odred Vojne policije specijalne namene „Kobre”) i Vojske Republike Srbije aktivnosti ove vrste, po pravilu, poveravaju na izvršavanje na najnižem, taktičkom nivou, ali da je saradnja sa organima viših nivoa (operativni i strategijski) u praksi imperativ.

Specijalistima za neposrednu fizičku zaštitu određenih lica je, dakle, primaran deo službenih aktivnosti usmeren na zaštitu života i telesnog integriteta fizičkog lica koje se štiti — objektivna komponenta — ali je istovremeno važno ukazati i na subjektivnu komponentu koja podrazumeva stvaranje osećaja sigurnosti kod određenog lica, tj. odsustva straha, uverenja da su njegovi život i telesni integritet zaštićeni u optimalnoj meri.

Da bi se NFZ sveobuhvatno i optimalno ostvarivala, neophodno je sinergijsko delovanje više faktora. Pre svega, veoma je važno da ove poslove, zadatke i aktivnosti realizuju zaista obučeni, iskusni službenici, koji su i adekvatno opremljeni za ovu vrstu rada. Obučenost samog određenog lica za postupanje u kriznim situcijama je takođe od velikog značaja, zajedno sa komunikacijom sa službenicima, koja mora biti konstantna i počivati na međusobnom poverenju, odnosno uvažavanju profesionalnih standarda koje službenici postavljaju sa jedne strane, kao i potreba i afiniteta određenog lica, sa druge strane. U vezi sa ovim se u praksi često pravi kompromis, posebno ukoliko je određeno lice politički odlučilac, pa se, katkad, od određenih profesionalnih standarda u obavljanju ovih aktivnosti ima odstupiti zarad političke karijere, rejtinga lica koje se štiti. Uspešnost zaštite na taktičkom nivou zavisi, kao što je pomenuto, i od podrške sa viših nivoa, pre svega u vidu neprekidnog i pravovremenog dostavljanja tačnih informacija, na osnovu kojih potom grupa za NFZ, tim za podršku (eng. counter assault team – CAT) i ostali elementi planiraju, ili koriguju planove zaštite na taktičkom nivou.

CoverPhoto

Operativci pri timu za podršku mogu biti odeveni i u civilnu garderobu, zavisno od efekta koji žele na terenu da se postigne. : specijalne-jedinice.com

Takođe, obaveštajne i bezbednosne tj. kontraobaveštajne sadržaje mogu realizovati i sami službenici na taktičkom nivou, uz niz specifičnosti, posebno kada su u pitanju aktivnosti obaveštajne prirode. Potreba za ovim sadržajima je posledica okolnosti da su lica kojima se, u skladu sa pozitivnopravnim propisima, određuju mere bezbednosne zaštite, potencijalne mete otmičara, napadača (individualaca, organizovanih kriminalnih grupa i dr) koji se vode različitim motivima (npr. neslaganje sa politikom koja se sprovodi), ali isto tako i stranih obaveštajnih službi (npr. zbog pristupa poverljivim informacijama, ili drugim resursima). Strogo stručno uzev, treba napomenuti da se pod obaveštajnim sadržajima, uopšteno, najčešće podrazumevaju aktivnosti koje se realizuju u inostranstvu, što bi trebalo da bude tačno ukoliko se ovo promatra u konotaciji sa obaveštajnim službama i njihovim profesionalnim pripadnicima. Kada je reč o specijalistima za NFZ, oni te „obaveštajne” sadržaje izvode znatno skromnije, u manjem obimu i intenzitetu, manje sistematično, u zemlji i inostranstvu, vezujući se, najčešće za kretanje, prebivalište, boravak i svakodnevne kontakte i komunikacije određenog lica. Najveći broj tako prikupljenih podataka i obrađenih informacija se upravo i iskoristi na taktičkom nivou, a ne nekom od viših. U primeni bezbednosnih, kontraobaveštajnih sadržaja, specijalisti za NFZ su, po pravilu, samostalniji, jer se zbog prirode posla vrlo često prvi i neposredno suočavaju sa pokušajima različitih vrsta napada, od onih radi ugrožavanja života određenog lica, do radnji kojima se pokušavaju obaveštajni upadi, npr. u zaštićenu komunikaciju određenog lica.

ULOGA SPECIJALISTA ZA NFZ U OBAVEŠTAJNIM AKTIVNOSTIMA

Pravovremeno prikupljanje podataka, njihovo tačno pretvaranje u informacije, zajedno sa pravoremenim i tačnim prenošenjem tih informacija u praksi veoma podiže nivo mera NFZ, te i ne čudi popularna izreka među iskusnim pratiocima da je „pravovremena dojava pola odrađenog posla”. Mere NFZ se planiraju prema više faktora, među kojima su najznačajniji raspored službenih aktivnosti određenog lica i sa njim povezano kretanje, kao i procena ugroženosti bezbednosti određenog lica. Planiranje ovih mera, razumljivo, veoma je složeno, jer, pored ostalog, pomenuti kriterijumi su veoma dinamični i iziskuju česta prilagođavanja.

Tzv. prethodnica, tj. grupa specijalista koja na unapred planiranu lokaciju planski dolazi pre određenog lica treba da, pored ostalog, realizuje i niz obaveštajnih aktivnosti različitim metodama. Podatke mogu prikupljati tehničkim sredstvima, npr. daljinski upravljanim bespilotnim letelicama sa različitim opto-elektronskim uređajima, osetljivim mikrofonima i sl, ili npr. izviđanjem i osmatranjem. Prethodnica prikuplja sve podatke koji su od značaja za procenu konkretne situacije, tj. aktivnosti koja predstoji, šalje informacije na osnovu kojih se pravi procena ugroženosti određenog lica na konkretnoj lokaciji, konkretnije, mogući pravci napada, mogući pravci izvlačenja i dr. Kao što je prikrivenost rada važna i za „loše momke”, te je u srazmeri sa verovatnoćom uspešnosti napada, tako je i za specijaliste tzv. prethodnice važno da u ovim aktivnostima budu što je više moguće neupadljivi, neupadljivog izgleda, ponašanja i komunikacije. Realizovanje ovih sadržaja je istovremeno i značajnije i otežano kada se određeno lice kreće, ili boravi u inostranstvu, pa je u ovim periodima veoma važno sarađivati sa obaveštajnom službom (ili službama) sopstvene zemlje, koja je u određenom obliku aktuelna na teritoriji države, ili lokalitetu gde se planira aktivnost određenog lica.

U vezi sa aktivnostima u inostranstvu treba ukazati na još jednu specifičnost, a to je činjenica da su upravo specijalisti za NFZ, posebno lični pratilac određenog lica, u samom epicentru dešavanja, te neposredno mogu različitim metodama (zavisno od obučenosti i opremljenosti) prikupljati podatke. Lični pratilac često ima bolji pregled situacije i neposrednog razvoja događaja, može opaziti nešto što određenom licu nije privuklo pažnju, postaviti uređaj za snimanje zvuka, ili video-kameru i sl. Uloga ličnog pratioca, ili grupe za NFZ je, interesantno, značajna pri tzv. samit diplomatiji, tj. „diplomatiji na vrhu”, kada, ako to definisana protokolarna pravila dozvole, može neposredno opažati i lice sa kojim određeno lice ima samit sastanak, prostoriju u kojoj se sastanak realizuje, druga prisutna lica i njihovo ponašanje i tome slično. U vezi sa prethodnim promatranjima, prikladno je pomenuti i odredbe Bečke konvencije o diplomatskim odnosima iz 1961. godine koje se odnose na funkcije diplomatske misije. Naime, prema konvenciji, obaveštavanje svim dozvoljenim sredstvima u zemlji prijema je dopušteno, što, naravno, nije slučaj sa obaveštajnim radom. U praksi je, takođe, često granica između dozvoljenog i nedozvoljenog obaveštavanja tanka i često se prelazi.

ULOGA SPECIJALISTA ZA NFZ U BEZBEDNOSNIM AKTIVNOSTIMA

Specijalisti za NFZ će se, kao što je istaknuto, u velikom broju slučajeva neposredno suočiti sa različitim oblicima ugrožavanja bezbednosti određenog lica. Slično kao i u vezi sa obaveštajnim sadržajima, i kontraobaveštajne aktivnosti specijalisti mogu realizovati u saradnji sa bezbednosnom službom (ili službama) matične zemlje, što je svakako poželjnija opcija, ali i samostalno kada zatreba. Bezbednosna zaštita određenog lica mora biti sistematična, konstantno ažurirana prema procenama ugroženosti, objedinjavajući zaštitu života i telesnog integriteta, zaštitu komunikacija određenog lica, prevoznih sredstava, rezidencije ili privremenog boravišta, rečju, svakodnevnog života određenog lica. Prethodnica pored obaveštajnih realizuje i bezbednosne poslove, zadatke i aktivnosti, kao što su to, na primer, protivdiverzioni pregledi neposredne okoline u kojoj se planira dolazak određenog lica. Ove radnje realizuju specijalisti za PDZ, vodiči pasa sa psima tragačima.

CoverPhoto

Specijalista za PDZ sa službenim psom-tragačem. : specijalne-jedinice.com

Zaštita komunikacije je posebno značajna, imajući u vidu protok poverljivih informacija, te je ovde saradnja između specijalista i matične bezbednosne službe imperativ, jer služba, pored ostalog, zaštitu ostvaruje i posebnim hardverom, odnosno softverom. Na taktičkom nivou se komunikacija štiti i sporazumevanjem preko tzv. kodnih imena, dogovorenih reči, ili fraza sa posebnim značenjem i sl.

Kao što je izvođenje obaveštajnih aktivnosti u inostranstvu otežano, tako je i sa bezbednosnim, jer je određeno lice van teritorije matične zemlje često izloženije napadima (npr. posebno su ranjivi kretanje i komunikacija), posebno onima koji dolaze od stranih službi.

Sveukupno, može se zaključiti da je uloga specijalista za NFZ u izvođenu obaveštajnih i bezbednosnih sadržaja značajna, da ih mogu realizovati i u saradnji sa drugim specijalizovanim organima sistema bezbednosti, ali i samostalno, uz niz specifičnosti. Okolnost koja specijaliste čini vrednim resursima na taktičkom nivou je da objedinjavanjem i obaveštajnih i bezbednosnih sadržaja u poslovima, zadacima i aktivnostima koje obavljaju mogu bolje da sagledavaju ove delatnosti, unapređuju sopstvene ofanzivne i defanzivne metode, uvećavajući tako i neposrednu fizičku zaštitu određenog lica.

Tekst je autorsko delo urednika sajta. Tekst je u celini zaštićen autorskim pravima. Kopiranje ili preuzimanje na drugi način, bez dozvole urednika, podložno je tužbi.